Nofollow ile Dofollow Link Ne Demek

Nofollow ile Dofollow Link Ne Demek Bun link tanımlamalarından NO FOLLOW kelimesini sıkça duyarız. Özellikle SEO söz konusu olduğunda. Diğerini fazlaca duymayız. Bunun nedeni tüm linklerin normalde varsayılan olarak DO FOLLOW olmasıdır.

Nofollow ile Dofollow Link Ne Demek

NO FOLLOW

Yanlış bilgi: No follow bu bağlantıyı indexleme görmezden gel manasına geldiğini söyleyenlerin sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Ancak bu kesinlikle yanlış bir bilgidir. No follow index ile alakalı bir etiket değildir. NOİNDEX ile karıştırılmamalıdır.

NOFOLLOW NEYE YARAR

Nofollow ile link verilmesi demek, link alanın pagerank‘ından istifade edemeyeceği, faydalanamayacağı anlamına gelmektedir. Yani o linkin indexlenmesine bir mani teşkil etmez. Nofollow linki arama motorları takip eder ve indexler.

Google tarafından çıkarılmış bir koddur. Bunun nedeni ise, olur olmaz yerde yorumlara eklenen linklerdir. Bunlar konuya yorum yapmak yerine, link eklemek için yapılan spam yorumlar. Google bu spam yorumlarla pagerank almak isteyenlerle mücadele için çıkarmıştır bu kodu. Malumunuz bir site ne kadar fazla site tarafından önerilirse, Google’ın gözünde o kadar değerlidir.

Nofollow ile Dofollow

<a href=”http://deneme.com/” rel=”nofollow”> ARABAYI PARK ETME TEKNİKLERİ </a>

Yukarıda verdiğim örneğe bakalım. Burada link veren site benim, şimdi diğer sitenin ne kabahati varda ben söyledim diye Google siteyi görmezden gelsin. Eğer öyle olsaydı ben Facebook için Nofollow bir link verirdim ve işi biterdi milyar dolarlık müessesenin.

Dofollow ile devam edelim ve ikisini bir işleyelim. O zaman çok daha net anlaşılacaktır.

DOFOLLOW

<a href=”http://denemeler.net/”> ARABAYI PARK ETME TEKNİKLERİ </a>  Bildiğimiz sıradan bir link. Bu dofollow bir linktir. Çünkü bütün linkler varsayılan olarak dofollow linktir.

Şimdi bu linki alan site, diğer sitenin pagerank’ından pay alabilir. Çünkü bu link, sitenin tavsiye edildiği manasına gelmektedir. Ancak burada dikkatlerden kaçmaması gereken bir durum vardır. Şimdi her iki linkinde ne manaya geldiğini az çok anladığımıza göre, buna değinelim.

SEO da kesinlikle kullanılması gereken ve indeksleme ile alakası olmayan bir koddur NOFOLLOW ve bazen DOFOLLOW’dan çok daha kıymetlidir. Sayfayı görmezden gel, indexleme manasına gelen kod NOİNDEX’tir ve NOFOLLOW ile karıştırılmamalıdır. Nofollow ile Dofollow Link Ne Demek yazımızı okuduğunuz için teşekkürler.

Add a Comment