Kişisel Gelişimle Başlayan İyi Süreç

Kişisel Gelişimle Başlayan İyi Süreç Doğduğumuz andan itibaren yaşadığımız çevreye, etrafımızdaki insanlara, oynadığımız oyunlara, yetiştirilme tarzımıza, okuduğumuz okullara, izlediğimiz televizyon programlarına, okuduğumuz kitaplara ve daha pek çok etkene bağlı olarak kişiliğimiz ve karakterimiz gelişmekte ilerleyen zamanlarda kişiliğimiz oturmaktadır. Son olarak yaşadığımız ve hayatımızı büyük oranlara etkileyen olaylara yani hayatımızın kırılma noktalarına göre kişiliğimiz gelişmekte ve tam olarak şekillenmektedir.

Kişisel Gelişimle Başlayan İyi Süreç

Kitapların Etkisi

Kişisel gelişim dendiğinde akla ilk gelen şeylerden biri kişisel gelişim kitaplarıdır. Gerek uzman psikologlar gerekse deneyimli insanlar tarafından yazılmış olan kişisel gelişim kitapları çok kapsamlı konuları kapsamaktadır. Okul hayatını iyileştirmekten tutun özgüven sahibi olmaya, lider olmaktan tutun insanlarla iyi iletişim kurmaya, stresten kurtulmaktan tutun duygusal anlamda iyileşmeye kadar kapsamlı olan bu kitaplar insan hayatına da oldukça olumlu etkide bulunmaktadır.

Özelikle psikolojik anlamda kendini iyi hissetmeyen ya da kendini geliştirmek isteyen herkesin başvuracağı bu kaynaklar verimli sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Depresyon, anksiyete bozukluğu, obsesif kompülsif bozukluk gibi durumlarda da kişisel gelişim kitaplarının tedavi sürecini hızlandırdığı bilinmektedir. Bu süreç içinde olan insanların ruh hallerini okuduğu kitaplar etkilediğinden kişisel gelişim kitapları okumaları onlar için oldukça iyi olacaktır.

Liderlik

Pek çok lider, lider olarak gelişme sürecinde kişisel gelişim kitaplarından faydalandığını belirtmiştir. Özellikle dünyada çığır açan teknoloji markalarının sahipleri bu konuda kişisel gelişim kitaplarının oldukça önemli yer tuttuğundan bahsetmektedir.

İnsan Hayatına Etkisi

Kişisel gelişim kitapları okuyan insanların, insan ilişkileri diğer insanlara kıyasla çok daha kuvvetlidir ve bu insanlar duygusal anlamda da çok daha kuvvetlidir çünkü kişisel gelişim kitaplarıyla gereksiz şeylere stres olmamayı öğrenmiş, özgüvenini geliştirmiştir. Nasıl sosyal bir birey olacağını ve insanlara nasıl davranması gerektiğini öğrenmiş, başarıya giden aşamaları nasıl aşması gerektiğini ve karşısına çıkan fırsatları nasıl değerlendirebileceğini öğrenmiştir.

Özellikle ergenlik dönemindeki çocukların okuduğu kişisel gelişim kitapları kişiliklerinin daha iyi oluşmasına, etraflarındaki insanlara daha ılımlı yaklaşmalarına, aileleriyle ilişkilerinin daha iyi olmasına, Kişisel Gelişimle Başlayan İyi Süreç duygusal gelişimlerinin daha sağlıklı ve güçlü olmasına ve özellikle bu dönemde çoğunun başına gelen kendilerinden ve bedenlerinden utanma durumunu oldukça hafif atlatmalarına olumlu etkide bulunmaktadır.

Add a Comment